Varikosel

Testislerde kirli kanı taşıyan toplardamarların genişlemesi sonucu oluşan ve kronik bir hastalık olan Varikosel, erkeklerin yaklaşık %15’inde görülen ve erkekte en sık rastlanan kısırlık nedenidir.

Varikosel yıllar içinde giderek artarak zaman içinde;
a- Kısırlığa, b- Kasık bölgesinde ağrılara,
c- Testislerin gelişememesine ve küçük kalmasına,
d-. Erkeklik hormonu olan testosteronun azalmasına neden olabilir,

Belirtileri

Varikosel hafif durumlarda belirgin bir belirti göstermemekle birlikte, aşağıda yer alan belirtiler bu hastalığın habercisi olabilir;

– Testislerde ağrı,

– Testislerin birinde yumru

– Testis torbasında şişlik

– Testis torbasında gözle görülebilir bir genişleme olması.

Tedavisi

Varikoselin tedavisinde, genel olarak ameliyat iyi tedavi yöntemidir. Ancak herkese uygulanması söz konusu değilidir. Hastalığın seyrine ve derecesine göre ameliyat dışında farklı yöntemler uygulanabilir. Uzman bir hekimin muayene ve tetkikler sonrasında görüşü önemlidir.. Varikosel ameliyatı , bir günlük bir ameliyattır. Bir üroloji uzmanı tarafından gerçekleştirlen ameliyat , genel olarak lokal anestezi altında yapılır. Karın veya kasık bölgesinden mikrocerrehi yöntemi ile yapılır. Fonksiyonunu kaybetmiş damarlar sıkıştırılır veya bağlanır. Böylece kan ameliyat sonrası normal damarlardan akmaya başlar. Yaklaşık 30 dakika sürer. Hasta aynı gün taburcu olabilir. Ameliyattan sonra sperm değerlerinde yaklaşık %70-80 oranında düzelme beklenir.