Vajinismus

Vajinismus, kadınlarda cinsel ilişki anında vajina girişindeki kasların istem dışı kasılarak, cinsel ilişkiye girememe veya son derece acılı, ağrılı olması durumudur.

Vajinismus, ülkemizde çok sık görülen, ancak bir o kadar da gizlenen cinsel sorunlardan birisidir. Araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de vajinismusun görülme sıklığı Avrupa ülkelerinden ve Amerika’dan yaklaşık 20 ile 30 kat daha fazladır. Ülkemizde yaklaşık her 10 kadından biri vajinismus sorunu ile karşı karşıya kalmaktadır. Vajinismus hastalığında, ilişki sırasındaki kasılmalar tamamen kadının kontrolü dışındadır; yani “istemsiz” olarak gerçekleşmektedir. Bu nedenle vajinismus problemini yaşayan kadınların çoğunluğu halen bakiredir..

Vajinismus tedavisi, kişiye özel farklılık gösterir ve kişiye özel tedavi uygulanır, Tedavi yöntemi hastanın ihtiyacına göre belirlenir.

Vajinismus Tedavisi İçin Çiftler İlk Kime Başvurmalı ? Vajinismus Hastaları Hamile Kalabilir Mi?

Cinsel ilişki veya birleşmede sorun yaşayan hastalar öncelikle bir kadın doğum doktoru tarafından muayene edilmelidirler.  Vajinismus sorununa %10 oranında fiziksel (yapısal) engeller neden olabilmektedir. Bunun yanısıra  ağrılı cinsel ilişki sorunu yaşayanlar kişlerde ise bu oran %70‘ lerdedir. Bu nedenle jinekolojik değerlendirme ile sorunun psikolojik mi, yoksa fiziksel mi kökene dayandığı mutlaka tespit edilmelidir. Ayrıca merak konusu olan Vajinismus hastalarının hamile kalabilmesiyle ilgili olarak, Vajinismus hastalarının aşılama ya da tüp bebek yöntemiyle bebek sahibi olabilmesinde hiçbir engel yoktur.

Yumurta Rezervi Düşük Kadınların Hamile Kalması

Yumurta rezervi düşük olan kadınlar tüp bebek yöntemi ile hamile kalabilirler. Sağlıklı bir embriyo gelişimi için kaliteli sperm ve yumurta hücrelerine ihtiyaç vardır. Tedavi sırasında hormon takviyeleri, en sağlıklı yumurta hücrelerinin toplanması ve mikroenjeksiyon gibi prosedürle gebelik şansı arttırılabilmektedir.