ROS (Reaktif Oksijen Türleri) Testi

Oksidatif stres, hücresel metabolizma sırasında oluşan hidroksil radikali, süperoksit radikali ve hidrojen peroksit gibi reaktif oksijen türlerinin artışı (ROS) ile onların vücuttan arınmasını sağlayan, antioksidanların yetersizliği sonucu oksidatif dengenin bozulması olarak tanımlanır.

Oksidatif stresteki artış sonucunda oluşan reaktif oksijen türleri hücre içi lipit ve protein yapıların çift bağ içeren gruplarına ve DNA yapısındaki çift bağlara saldırarak oksidasyon reaksiyonlarını başlatırlar. Bu reaksiyonlar sonucunda ise hücre zedelenmesi veya hücre ölümü gerçekleşir.

Oksidatif stres gerek erkek gerek kadında önemli bir infertilite sebebidir.

Semen morfolojisi ve sayısı normal gözükse bile artmış ROS düzeyi tüp bebek tedavisinde başarıyı azaltabilmektedir. ROS düzeyi yüksek olan hastalarda spermin DNA fragmantasyonu açısından ayıklanması için mikrofiltre kullanılması veya erkeğin belli bir süre antioksidan tedavi alması uygun olacaktır.

Oksidatif stres, yani reaktif oksijen türevleri sperm hücresinde hareket azalması , şekil bozukluğu ve DNA kırıklarına yol açmaktadır. Bu durum sebebi belli olmayan erkek infertilitesinde ilk sırayı almaktadır. ROS yani reaktif oksidatif stres testi bu amaca yönelik, önemli derecede katkı sağlamak için oldukça ümit verici bir testtir.

Merkezimizde, MİOXSYS cihazı ile ROS – reaktif oksidatif stres testi başarı ile uygulanmaktadır.