Mikroenjeksiyon – ICSI ( İntra Sitoplazmik Sperm İnjeksiyonu)

Bu yöntemde döllenme başarısı çok yüksektir. ICSI yönteminde, çok güçlü mikroskoplar ve mikromanüpülatörler kullanılmaktadır. Embriyolog, ince cam bir pipetin yardımı ile bir yumurtayı tutar ve spermi insan saçından yedi kez daha ince bir cam iğne ile yumurtanın içine verir.

ICSI, bir yumurta içerisine enjekte edilen sadece bir sperm hücresi ile döllenmeyi sağlar. ICSI metoduyla döllenme oranı, enjekte edilen her yumurta için %70 civarındadır. Yani mikroenjeksiyon uygulama şekli farklı olan bir tüp bebek yöntemidir.

Mikroenjeksiyon Yöntemi İle Tüp Bebek Tedavi Basamakları

Hastalarımıza farklı tedavi protokolleri uygulamaktayız. Bunlar hastanın durumuna göre tercih edilmekte ve bu durumda başarıyı arttırmaktadır. Genelde tedavi sürecinde aşağıda yer alan basamaklar  uygulanır.

 • Yumurtalıkların uyarılması
  Yeni adet döneminin 3. gününde yumurtalıkların uyarılması için, iğne şeklinde hormon içeren ilaçlara başlanır. Bu ilaçların kullanılmasının amacı, yumurtalıklarda birden fazla yumurta hücresi gelişimini sağlamaktır. Bu durum gebelik şansını artırır.
  Hormon tedavisine başlandıktan genelde 6 gün sonra antagonistler tedaviye eklenir ve tedavi sonuna kadar devam edilir. Yumurtaların uyarılma süresi kişiden kişiye değişir. Ortalama süre yaklaşık 10-12 gündür. Bu dönemde ultrasonla yumurta gelişimi takip edilir.
 • Yumurtalıkların toplanması
  Yumurta hücreleri belli bir olgunluğa ve büyüklüğe ulaştığında, yumurtaların çatlamasını sağlayan farklı bir hormonal iğne ile çatlatılır. İğne yapıldıktan  34-36 saat sonra yumurta toplama işlemi yapılır. Bu iğnenin zamanında yapılması çok önemlidir.
 • Yumurtalıkların döllenmesi
  Yumurtalar, hazırlanmış spermle mikroenjeksiyon yöntemi ile döllenir. Döllenme, yaklaşık 12-15 saatte oluşur ve mikroskop altında saptanır.
  Yumurtaların spermler tarafından döllenip döllenmediği çok önemli bir konudur. Bu ancak yumurtalar toplandıktan bir gün sonra bilinebilir ve sonuç hastaya bildirilir ve embriyoların transferi için zaman kararlaştırılır.
 • Embriyonun transferi
  Bölünmüş yumurtalara embriyo denir. Yumurta toplanmasından 48-72, bazen de 120 saat sonra transfer yapılır. Transferin ne zaman yapılacağı embriyo sayısına ve kalitesine bağlıdır. Embriyolar ince plastik bir boru şeklindeki kateter yardımıyla rahim ağzından çok hassas ve dikkatlice geçirilerek rahim içerisine verilir.
  Transfer edilecek embriyo sayısı genellikle uygulamadan önce doktorla kararlaştırılır. Transfer işlemi ağrısız olup anestezi gerektirmez. Yarım saatlik bir dinlenme süresinden sonra taburcu olabilirsiniz. Hastaya yaklaşık iki hafta sonra gebelik testi yapılır.
 • Gebelik desteği
  Embriyo transferini takiben hastalarımıza progesteron hormonu veririz. Bu hormon genellikle vücudun ürettiği ve gebeliği koruyucu görevi olan  bir hormondur. Böylece bunun eksikliğine bağlı oluşabilecek erken düşüklerin önüne geçilmiş olur. Şayet hasta gebe kalırsa bu tedaviye gebeliğin 12. haftasına kadar devam edilir.

Mikroenjeksiyon – ICSI yöntemi için teknik donanımımız ve uzman kadromuzla yanınızdayız.