Polikistikover Sendromu

Polikistik Over Sendromu (PKOS), reprodüktif çağdaki kadınlarda en yaygın görülen endokrin düzensizlikleri arasında yer alır. Kronik seyreden ve kadınların yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir hastalıktır.

Neden olan faktör veya faktörler henüz tam olarak anlaşılamamakla beraber; genetik ve çevresel faktörlerin etkileşimi ile ortaya çıkmış bir hastalık olarak değerlendirilebilir.

PKOS, santral sinir sistemi, hipofiz bezi, overler, böbreküstü bezi ve diğer dokular arasındaki etkileşimlerin bozulmasına bağlı olarak gelişir.

PKOS, hipofiz bezinden salgılanan LH ve FSH hormonlarının anormal şekilde üretilmesinden kaynaklanır.

Yüksek LH seviyesi ve Hiperinsülinemi (Yüksek insülin düzeyi) Hiperandrojenizme sebep olur.

Polikistik over sendromu genel anlamda 35 yaş ve altında bulunan yaş gruplarını tehdit etmektedir. Yumurtalıklarda bulunan kist ile karakterize olarak meydana gelen hormonal bir problemdir. Yumurtalıklarda birçok küçük iyi huylu kist oluşmasıyla belirir. Yumurtalıkta oluşan ve kist olarak adlandırılan bu organizmalar, yumurtalıkların çevresine yerleşmiş çok sayıda yumurta hücresidir..

PKOS Sonucunda Neler Olur?

– Düzensiz ovulasyona (yumurtlama) neden olur.

– Androjen hormununda (Erkeklik hormonu) artış gözlenir. “LH’daki (Luteinizan Hormon) artış yumurtalıklarda ( overde) androjen hormonu üretimini artırır.

– Salgılanan androjenler yağ dokusunda östrojene dönüşür, östrojen LH üretimini artırır ve bir kısır döngü ortaya çıkar.

– Bu kısır döngü kilo kaybı ya da overlerin baskılanması gibi etkenlerle kırılabilir.

– Yine kilo fazlalığına bağlı olarak insüline karşı bir direnç ortaya çıkar. Sonuç olarak hormonal denge bozularak kısır döngü tekrar başlar.

PKOS Belirtileri

Kısırlık,

– Adet düzensizliği,

– Tüylenme artışı, saç dökülmesi ve akne,

– Rahim kanseri ve muhtemel meme kanseri riskinde artış,

– Kalp-damar hastalıkları riskinde artış,

– Hiperinsülinemi sonucu diyabet hastalığı riskinde artış.

PKOS Tedavisi

Her kadında belirti ve şiddeti farklılık gösterir. Tedavi yöntemleri buna göre belirlenmektedir. Kesin bir tedavisi olmamakla birlikte bazı ajanlar, PKOS sonucu oluşan problemleri giderilebilir.

– Doğum kontrol hapları

– Enzim inhibitörleri

– Insülin duyarlılığını arttıran ajanlar

Tedavi Amacı

– Dolaşımdaki androjeni azaltmak

– Gebelik istemine yönelik tedavi sağlamak.

– Endometriumun korunmasını sağlamak

– Normal kilonun korunmasını sağlamak

– İnsülin direnci sonrasında çıkabilecek hastalıkları önlemek