İnmemiş Testis

İnmemiş testis, erkek çocuklarında testislerin, testis torbası içinde olmaması durumudur. Hormonal nedenler, doğuştan, genetik kaynaklı ve kasık bölgesi ameliyatları sonrası hatalar neden olabilir.

Özellikle iki taraflı olan inmemiş testis vakalrı önemlidir. İlerleyen zamanda kısırlığa yol açabilir aynı zamanda testis hormonlarının gelişmemesi, testis kaynaklı kanserlere neden olabilir.

Belirtileri

İnmemiş testisin başlıca belirtisi skrotumun(testis torbası) içinin boş olmasıdır. Uzman bir doktorun muyenesi teşhisi belirler. Muayene konusunda bir şüphe durumunda ise ultrason, tomografi ve MR filmleri ile kesin tanı konur.

Tedavisi

Testislerin sağlıklı olarak gelişebilmesi ve fonksiyonlarını yerine getirebilmesi testis torbalarında yer almalarına bağlıdır. Çünkü testis torbalarının sıcaklığının, normal vücut ısısından 2-3 derece daha düşük olması testis hücrelerinin yapısının korunmasını sağlamaktadır.

İnmemiş testis vakalarında hormon tedavisi uygulanmakla birlikte tedavinin başarı şansı düşüktür. En etkin tedavi yöntemi ameliyattır. Ameliyat ile testislerin testis torbasına yerleştirilmesidir. Ameliyat için uygun yaş 6 ay ile bir yaş arasıdır. Bu hastaların en geç 2 yaş sonuna kadar tedavileri için ameliyat edilmeleri önerilmektedir.