Endometriyozis – Çikolata Kisti

Üreme çağındaki kadınlarda yaygın olarak görülen, kısırlık sebebine yol açabilen bir hastalıktır. Endometriozis, rahim içini döşeyen ve adetle dökülen endometrial dokulnun uterus (rahim) boşluğu dışında da olması olarak tanımlanır. Genellikle rahim arkası boşlukta, vagina ile barsağın son kısmı arasındaki boşlukta, barsağın son kısmının üzerinde, tüplerde, yumurtalıklarda, mesane ve karın içi yan duvarlarda bulunur.

Belirtileri

– Ağrılı dönemler

Endometriozisin başlıca belirtisi genellikle adet döneminde sık görülen pelvik ağrıdır. Çoğu kadın her ne kadar adet dönemini ağrılı geçirse de, endometriozisli kadınlar normalden çok daha ağır adet ağrısı çekmektedirler. Ayrıca, ağrı zamanla daha da artabilmektedir., Özellikle adet dönemlerinde, yorgunluk, ishal, kabızlık, şişkinlik veya bulantı da ağrıya eşlik edebilir.

– Ağrılı cinsel ilişki

– Bağırsak hareketleri veya ağrılı idrara çıkma

– Aşırı kanama

– Kısırlık

Nedenleri

Endometriozisin kesin nedeni halen bilinmemekle birlikte en yaygın kanı, adet kanamaları sırasında rahim içindeki dokuların kadının tüplerinden geçerek karın boşluğuna yerleşmesi ve burada gelişimini sürdürmesidir.

Son yıllarda yapılan araştırmalar, vücut içerisinde hormon gibi davranan ve bağışıklık sistemini zedeleyen bazı toksinler endometriozise neden olduğunu belirtmektedir.

Tedavisi

İlaç Tedavisi: 

İlaç tedavisinde ağrı kesiciler ve hormon ilaçları kullanılır. Östrojen seviyesi düşürülerek hastalık baskılanır. Ancak hastalığın iki yıl içinde %50 oranında tekrarlama ihtimali vardır.

Hormon tedavisinde kullanılan hormon ilaçları, endometrium doku büyümesini yavaşlatırken aynı zamanda ağrıları hafifletir, Hormon Tedavisi kalıcı bir tedavi şekli değildir. Hormon ilacı bırakıldığında hastalık tekrarlayabilir.

Ameliyat:

Ameliyat özellikle genç yaştaki kadınlara pek önerilmemektedir. Ameliyatın amacı rahim içindeki yapışıklıkları açmak, yumurtalıklardaki kistleri çıkarmak, endometriozise neden olan dokuları temizlemektir… Ameliyat iki yöntemle gerçekleştirlir.

1- Karından açık ameliyat
2- Laparoskopi

Şiddetli endomertiozis durumunda ise genelde rahim ve her iki yumurtalığında ameliyatla alınması gerekebilir.