Azospermi

Azospermi, medikal olarak menide hiç canlı sperm bulunmaması olarak tanımlanır. Kısırlık sorununa yol açan ve erkeklerin yaklaşık %15’inde görülen bir durumdur.

Bu durum, erkeğin doğal yöntemlerle çocuk sahibi olamayacağı anlamına gelmekle beraber ,. Tıptaki son gelişmelerle beraber tedavi yöntemleri ile azospermi olan erkekler de çocuk sahibi olabilmektedir.

Azospermi iki başlıkta incelenmektedir; Tıkanıklığa bağlı olan ve tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi.

Tıkanıklığa bağlı olan azospermide, testislerde sperm hücresi olduğu halde,  kanallarda veya testislerdeki tıkanıklıklardan dolayı meni dışarıya çıkarılamaz.

Tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi ise menide hiç sperm bulunmaması ya da çok az sayıda sperm üretilmesidir.

Azospermi  doğumdan itibaren görülebildiği gibi, normal erkeklerde hormonal bozukluklar, stres, psikolojik sorunlar, beslenme bozukluğu ve benzeri nedenlerle sonradan da görülebilmektedir.

Azospermi tanısı için semen analizi, spermiogram yaptırmak gerekir. Ayrıca menide sarı, yeşilimsi bir renk varsa, meni normalden daha fazla sıvıysa, bir koku varsa, bu belirtiler hastalığın habercisi olabilir, doktor kontrolüne gitmek faydalı olabilir..

Tedavisi

Azospermi hastalarında ilaç tedavisi ile sperm çıkma olasılığı mümkündür. Ancak ilaç tedavisi sonrasında hala sperm hücresi bulunmayan hastalarda, mikro TESE yöntemine başvurulur.  MikroTESE yönteminde testislerin içerisinde çoğu zaman sperm hücresi bulunabilmektedir. Sperm bulunamayan durumlarda ise doku örnekleri   patolojiye tanıya gönderilir. Patoloji sonucuna göre ise hastaya öngörülen tedavi sonunda tekrar mikro TESE işlemi yapılır. Bu işlem sonucunda edilen sperm hücresiyle, gebelik için mikroenjeksiyon yöntemi uygulanarak gebeliğin oluşması sağlanır.